luni, 3 ianuarie 2022

 O ŢARĂ DE MILIOANE

 

Ţara Doamne-i un ciubuc
pentru cine stă degeaba
şi se-ntreabă pe facebook
care-i prin ogradă treaba

Pentru cine stă degeaba
primăvara-i un coşmar
şi dacă răsare iarba
şi dacă-nverzeşte iar

Primăvara ce coşmar
n-o găseşti nici pe facebook
ţara mea de buzunar
ţară Doamne de ciubuc

Pentru cine stă degeaba
şi-i admiră doar podoaba

Costel Zăgan,CEZEISME II




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

CAPITOLUL 1

       De aici a început totul: ”De prea multe ori am văzut mila rătăcindu-se.” (ASE) Pas cu pas, literă cu literă, cuvânt lângă cuvânt, tăc...